Apie kalendorius, jų istoriją ir spausdinimą

Kalendoriai – tai priemonės ir drauge nematerialūs dalykai, tam tikra prasme sustyguojantys mūsų gyvenimą ir kaip laikrodžiai viską padedantys sustatyti į tam tikras vėžes. Nors daugelis negali pakęsti nei laikrodžių, nei kalendorių, be jų mūsų gyvenimas būtų tiesiog neišvengiamas.

Kalendorių atsiradimas pasaulyje ir Lietuvoje

kalendoriaiManoma, kad kalendorius išrado senovės egiptiečiai, o vėliau jų naudojimo tradiciją perėmė ir romėnai. Lietuvoje primą kalendorių apie 1845 metus išleido L. Ivinskis ir nuo to laiko kalendoriai dar plačiau paplito. Mūsų senoliai labai mėgo plėšomus sieninius kalendorius, kuriuose kasdien, kitoje lapelio pusėje buvo tam tikri skaitiniai, kaip tvarkyti buitį, apsisaugoti nuo tam tikrų ligų. Ir šiandien išlikę pastarieji kalendoriai, tačiau paprastai jie būna suskirstyti pagal tam tikras temas: tai sveikatos, šeimos, sodo,  senjorų ir panašūs kalendoriai.

Saulės kalendorius – laiko skaičiavimo sistema, kurią naudojame ir mes

Šiandien plačiausiai naudojamas saulės kalendorius – tradicinis kalendorius, kurį naudojame ir mes. Jos suskirstytas į 12 mėnesių po 30 parų, kai kurie jų turi ir po 31 dieną ar netgi mažiau, po 28-29, kaip kad vasaris.


Musulmonų šalyse naudojamas mėnulio kalendorius

Dar vienos rūšies – mėnulio kalendorių naudoja musulmonų šalių gyventojai. Jo naudojimo principas yra kiek kitoks, tai yra, pas musulmonus kalendoriniai metai trunka ne365, bet 354 paras, taigi mėnesiai turi 29 arba 30 dienų. Musulmonai vadovaujasi ir kiek kitokia laiko skaičiavimo sistema, pas juos šiuo metu yra ne 2013 metai.

Rytų šalyse naudojamas saulės-mėnulio kalendorius – sudėtinga sistema

Taip pat kai kuriose šalyse, pavyzdžiui, Izraelyje ir Tolimuosiuose Rytuose, yra naudojamas dvigubas – saulės ir mėnulio kalendorius. Tai itin sudėtinga laiko skaičiavimo sistema, kurioje metai prasideda pavasario lygiadienį.

Spaustuvė – vieta, kur gimsta kalendoriai ir kiti spaudos gaminiai

Žinoma, kad senieji kalendoriai nė kiek nepriminė dabartinių: jie buvo pagaminti iš prasto plono, greitai gelstančio ir dūlėjančio popieriaus, atspausdinti nespalvotai, paprastai sumaketuoti. Tuo tarpu kiekviena šiandieninė spaustuvė stengiasi neatsilikti nuo laikotarpio ir savo klientams siūlo pačius naujausius technologinius bei gamybinius sprendimus. Kalendorių popierius šiandien – itin blizgus, kokybiškas, tad ir kalendorių kaina yra ganėtinai aukšta. Be to, spaustuvė ant kalendorių gali atspausdinti ne tik bet kokius paveikslėlius, bet ir šeimos nuotraukas, pavyzdžiui, kiekvieno mėnesio puslapyje gali būti vis kito šeimos nario nuotraukos ar net specialiomis kompiuterinėmis programomis padaryti šeimos narių koliažai, padaryti iš kelių fotografijų. 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Galite naudoti šias HTML žymas ir atributus: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>