Geodeziniai ir kadastriniai matavimai

Geodeziniai matavimai – tai specialiais geodeziniais prietaisais atliekami matavimai, skirti  nustatyti sklypo ribas centimetro, o  plotą kvadratinio metro tikslumu.  To reikia, nes visi sklypai turi būti įregistruoti nekilnojamojo turto registre, jeigu jų ribos nėra pažymėtos valstybinėje geodezinėje koordinačių sistemoje. Nekilnojamojo turto kadastro žemėlapis tai tam tikra duomenų bazė, kurioje nurodytos visos nekilnojamojo turto buvimo vietos, jų savybės bei vieta valstybinėje geodezinių koordinačių sistemoje

geodeziniai matavimaiNorint pradėti geodezinius matavimus pasirinktai įmonei privalėsite pateikti laikiną žemės sklypo planą. Taip pat pasirinktinai vieną iš dokumentų apie suprojektuotą/ leistą išsipirkti iš valstybės žemės sklypą arba specialų žemės sklypo pažymėjimą, kuri išduoda VĮ Registrų centras.

Paprastai geodeziniai matavimai naudojami norint padalinti, sujungti, parduoti, perleisti, išnuomoti, dovanoti ar suteikti panaudai žemės sklypus. Taip pat žemės savininkui norint pasitikslinti savo žemės sklypo matmenis. Tai užtikrina teisę lengvai disponuoti savo turimu nekilnojamuoju turtu.

Svarbu pabrėžti, kad geodeziniai matavimai dažnai yra vadinami kadastriniais.  Tačiau kadastriniai matavimai paprastai yra vadinamas pats sklypo ribų matavimo ir ženklinimo procesas. Šis procesas susideda iš kelių etapų, apie kuriuos norėčiau pakalbėti plačiau.

Pirmiausia kelioms dienoms prieš matavimus, kaimyninių sklypų savininkams išsiunčiami pranešimai apie būsimą jūsų sklypo ženklinimą. Kaimyninių sklypų savininkai gali reikšti savo pageidavimus, pasiūlymus bei pastabas, kuriuos išnagrinėjus dokumentinę medžiagą matininkas priima arba atmeta. Jeigu gaunamos pastabos iš kaimyninių savininkų, matininkas jas privalo patikrinti ir jeigu reikia atlikti pakartotinį ženklinimą.

Pats ženklinimas vyksta naudojantis kadastriniais prietaisais, paprastai teodolitais, GPS imtuvais bei lazeriniais tacheometrais yra matuojamos sklypo ribos, kurios vėliau yra paženklinamos riboženkliais. Taip pat matuojant matininkas remiasi išlikusiais riboženkliais bei turimais planais. Galiausiai matavimo procese yra nustatomos žemės sklypo ribų posūkio taškų ir riboženklių koordinatės. Svarbu paminėti, kad norint teikiama paslauga riboženklių atstatymas pagal jau esamu planus.

Nustačius sklypo ribas matininkas parengia žemės sklypo planą, taip pat apskaičiuoja žemės sklypo vidutinę rinkos kainą bei žemės naudmenų eksplikacija. Taip pat sklypas gali būti priskiriamas ypatingam naudojimui, tuomet nustatomos specialios jo naudojimo sąlygos, apribojimai bei servitutai.  Galiausiai parengiami specialūs kadastro duomenys bei sudaroma kadastrinių matavimų byla.

Kaip matome kadastriniai matavimai yra naudingi kiekvienam, norinčiam žinoti savo sklypo ar žemės nuosavybės plotą ir ribas. O tai leidžia savo nuožiūra disponuoti savo nekilnojamuoju turtu. O taip pat atlikti pardavimo, nuomos, sujungimo, padalinimo ir panašias su sklypų naudojimu susijusias funkcijas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Galite naudoti šias HTML žymas ir atributus: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>